Hinna kujunemine

Visalt on levimas teadmine, et kõik loomakliinikud on ühesugused. Neil on samasugused võimalused, tehakse täpselt samu protseduure kuskil paikapandud standardite järgi ning kasutades samu vahendeid ja riiklikku hinnakirja. Nüüd ei jäägi muud üle, kui helistada kliinikud läbi ja valida välja kõige odavam operatsioonihind (teised on järelikult lihtsalt röövlid) ja ongi asi tehtud nii, nagu kord ette näeb ja raha on ka säästetud. Paraku on aga loomakliinikud täielikult isemajandavad ettevõtted nagu kosmeetikasalong, autoparandustöökoda või bensiinijaam. Kui sa oled õppinud 6 aastat ning omandanud loomaarsti diplomi, siis kliinikus või üksikpraksises tööle hakates mingeid ettekirjutusi ega protseduurireegleid peale hea veterinaarse tava, isikliku eetika ning lugupidamise oma patsientide suhtes ei ole. Millest siis selline hinnaerinevus?
Võtame näitlikult aluseks emase kassi steriliseerimise lõikuse ja vaatame, millest koosneb operatsiooni hind.

  1. Kõigepealt visiiditasu. Visiiditasu on kliinikuti erinev ja hind kujuneb otsestest ja kaudsetest kliiniku ülevalpidamise kuludest
    (rent, elekter, küte, maamaks, jooksev remont ja renoveerimised, sisseseadete ja aparatuuri liisingud, sidekulud jne.jne)
    ühesõnaga – visiiditasu on vaja selleks, et kui teil tekib vajadus loomaarstiabi järele, on teil kuhu minna ning professionaalne meeskond, kellel on olemas vajalikud vahendid ja ravimid, saab hakata kohe teie loomale abi osutama. Loomakliiniku pidamine on loomaarstile väga kallis lõbu, sest erinevalt paljudest teenindusasutustest, kus tuvastatakse pool päeva sinu probleemi ning tellitakse 2-3 nädalat vajaminevat juppi, peab loomaarst reageerima välgukiirusel ning kõikvõimalike juhtumite puhuks peavad ravimid, materjalid ja abivahendid enne olemas olema. Läheb neid siis vaja või mitte.
  2. Anesteesia sõltub eeskätt looma kehakaalust ning protseduuri keerukusest ning ajalisest kestvusest. Kassi steriliseerimine tähendab tema kõhuõõne avamist ning munasarjade ning emaka kirurgilist eemaldamist. Selline operatsioon eeldab ka korralikku narkoosi, mis tehakse loomale mitmes osas. Kõigepealt patsient rahustatakse ning lõõgastatakse, seejärel võetakse ära süvakudede valu. Pärast lõikust patsient äratatakse teatud narkoosikomponentide toime vastast antidooti süstides. Iga patsiendi ärkamist jälgitakse individuaalselt ning tagatakse alajahtumise vältimiseks keha soojendamine, kuni loom on täielikult ärkvel. Koju saab alles siis, kui patsiendi kehatemperatuur on normis, ning arst on veendunud, et loom käitub adekvaatselt ning suudab kõiki oma loomulikke vajadusi rahuldada.
    Saab ka teisiti. Odav narkoos. Väike valutunne käib asja juurde. Ärkab kuna ärkab. Paar-kolm päeva on kodus uimane. Süüa ei taha. Vast ei juhtu midagi. Küll ta toibub.
  3. Lõikus viiakse läbi operatsioonitoas, kus on tagatud steriilne keskkond kaitsmaks patsienti nakkuste eest ajal, kui tema kõhuõõs on avatud ning hilisemate tüsistuste eest haava paranemisel. Selle eesmärgi nimel kasutatakse ka steriilseid riistu, ühekordseid skalpelle ja õmblusmaterjale, opiarst ja -õde kannavad steriilset kitlit, kindaid,maski,mütsi. Operatsioonituba desinfitseeritakse peale igat lõikust, iga tasapind selleks ettenähtud vahenditega. Opivälisel ajal põlevad bakteritsiidsed lambid.
    Saab ka teisiti. Opitoa sisustamine ja steriilsena hoidmine nõuab suuri kulutusi. Keegi ju niikuinii ei näe kuidas ma operatsiooni teen. Vast ei juhtu midagi. Ühekordsete kaitsevahendite ja materjalide kasutamine tõstab opi hinda umbes kolmandiku võrra. Vast ei juhtu ikka midagi. Kassil on ju visa hing.
  4. Valuvaigistit süstitakse opipatsiendile pärast lõikust ( võib ka vahetult enne) ning suukaudsena saab veel nädalaks koju kaasa ka. Valuvaigisti saamine aitab loomal peale operatsiooni naasta kiiremini oma normaalse elrurütmi juurde ning palju vähem tunnevad nad huvi ka haava vastu.
    Saab ka teisiti. ( loe ilma) Loom ju ei kaeble kui see haav tal natuke valutab.
  5. Tööjõukulud ning nendelt makstud riigimaksud ning käibemaks, mis näitavad, et loomakliinik on mutrike Eesti majandussüsteemist ning kannab ausalt oma osakest meie iseseisvaks olemise koormast.

Saab ka teisiti. 
Kui Teid ei huvita, kuidas Teie loomaarst Teie pereliikme operatsiooni teeb ja peamine on võimalikult odav hind, siis oli eelnev jutt Teie jaoks aja raiskamine.