Hea teada

Operatsioonieelsed juhised

Enne plaanilist operatsiooni (kastreerimine, steriliseerimine), peab loom olema kliiniliselt terve. Kõikidest haigustunnustest ja võimalikest allergilistest reaktsioonidest peab informeerima loomaarsti.

Soovitav vaktsiinide olemasolu.

Operatsioon korraldatakse vähemalt 3 nädalat peale vaktsineerimist või läbipõetud haigust.

Loom tuuakse kliinikusse transportpuuris.

Igasuguste, anesteesia abil, kirurgiliste manipulatsioonide läbiviimine on alati seotud riskiga.

Anesteesiast tulenevate riskide vähendamiseks, looma vanusest sõltumata, on soovitatavad uuringud: vere kliiniline pilt, vere biokeemia, EKG, Röntgen uuring, Ultraheli.

Alates viiendast eluaastast loomadele on kompleksuuringud kohustuslikud.

Enne operatsiooni peab loom olema 12 tundi söömata, kui arst ei ole määranud teisiti. Selline vajadus tuleneb asjaolust, et anesteesiaks ja rahustamiseks kasutatavad preparaadid tekitavad iiveldust ja oksendamist.

Mõnede operatsioonide puhul on eelnevalt vajalik klistiir.

Peale operatsioonilised juhised

Operatsiooni järgselt võib tekkida vajadus kasutada õmblushaava kaitsevahendeid järgi (krae, operatsiooni bandaaž).

Operatsioonihaava peab kontrollima igapäevaselt. Punetuse, paistetuse ja igasuguste eritiste korral peab konsulteerima loomaarstiga.

Looge loomale mugav pesa kuivas, vaikses ja soojas kohas. Mitte mingil juhul ärge kasutage kõrgendeid looma pesa jaoks, sest loom võib sealt alla kukkuda. Kasutage spetsiaalseid vedelikke imavaid linasid, sest peale operatsiooni võib tekkida kontrollimatu urineerimine.

Peale anesteesiat võib loomal esineda värinaid, ta võib imelikult käituda või olla rahutu.

Esimesed 6-8 tundi peale operatsiooni on soovitatav looma mitte sööta, ning esimesi annuseid vähendada, et minimaliseerida iivelduse riski, mida esineb sageli peale anesteesiat. Iga kolme- nelja tunni tagant andke väike kogus kergesti seeduvat toitu (ratsiooni koostis, ravitoit: konsulteeritakse arstiga).

Kui oli teostatud soole- või maooperatsioon, siis esimesed söögi ja joogiannused antakse peale operatsiooni alates kolmandast päevast.

Jälgige kuidas loom roojab ja urineerib esimesed 24-48 tundi peale operatsiooni. Kui loomal tekkis uriini või roojapeetus, siis pöörduge arsti poole.