Loomade kirurgia
Kuuldes, et lemmikloom vajab operatiivset ravi, satuvad paljud loomaomanikud paanikasse. See on tingitud mitmetest asjaoludest, kuid peamine neist on see, et inimene peab jätma oma looma kliinikusse ja ta ei näe ega saa kuidagi mõjutada seda, mida loomaga tehakse. Kirurgide ja anestesioloogi kogu töö on varjul operatsioonisaali ukse taga.
Kuidas näeb välja kaasaegne veterinaarkirurgia?
Üritame kirjeldada seda meie loomakliiniku näitel.Iga kirurgiline protseduur, olgu see isase kassi kastreerimine või keerulise luumurru parandamine, algab konsultatsioonist kirurgiga. Ainult tema otsustab kas loom vajab kirurgilist sekkumist või mitte. Kirurg seletab Teile põhjalikult kuidas looma operatsiooniks ette valmistada, mida loomaga tehakse ning annab korraldusi looma operatsioonijärgse hoolduse suhtes. Looma ülevaatusel kontsentreerub kirurg mitte ainult konkreetsele probleemile, vaid hindab looma üldist terviseseisundit ja selgitab välja operatsiooni vastunäidustuste ja riskide olemasolu. Operatsioonieelse ülevaatuse käigus kirurg ja anestesioloog vaatavad looma üle, hindavad südame ja kopsude tööd ja vajadusel määravad ka täiendavaid laboratoorsed uuringud – seda eriti vanema looma puhul. Mida tähendab „vana loom“? Palun ärge pahandage ega solvuge kui anestesioloog nimetab Teie 5 – 6 aastast koera vanaks. Asi on selles, et just selles vanuses hakkavad loomadel ilmnema mitmed haigused ja sellest vanusest alates vajavad loomad erilist tähelepanu anesteesia läbiviimisel. Just sellel põhjusel, määrab meie kliiniku anestesioloog anesteesiaeelse vereanalüüsi üldjuhul kõikidele patsientidele alates viiendast eluaastast. Vereanalüüs aitab hinnata looma üldist seisundit ning ka neerude ja maksatalitlust – kuna just need elundid mängivad üliolulist rolli anesteetiliste ravimite evakueerimisel organismist. Tihti saab meie kliinikus näha ka seda, et vahetult enne anesteesiat kinnitab arst looma külge mitmeid andureid. Seda tehakse selleks, et kontrollida patsiendi südametööd ja vererõhku. Kõik need meetmed on suunatud erinevate anesteesiaga kaasnevate riskide minimaliseerimiseks ja Teie lemmiku heaoluks. Kui kirurg otsustab teha operatsiooni, siis peab loomaomanik andma kirjalikku nõusolekku protseduuri teostamiseks.
Tuletame meelde, et koer üldjuhul peab olema söömata 12 tundi ja kass 6 – 8 tundi enne operatsiooni. Vett ei tohi loom saada 2 tundi enne operatsiooni. Operatsioonieelsel päeval loom ei tohi toituda piimast, kohupiimast või kodujuustust.
Toitumine ja loomade taastusravi
Kui looma ülevaatus on toimunud ning kõik analüüsid ja uuringud on tehtud, otsustab anestesioloog millist anesteesia meetodit kasutada. Meie kliinikus on kasutusel nii injektsioon- kui ka inhalatsioonanesteesia. Esimese meetodi puhul süstitakse loomale anesteetikume lihastesse või otseselt veeni. Seda meetodit kasutatakse ainult lühikeste protseduuride teostamisel (haava kinniõmblemiseks, kassi kasteerimiseks jne.). Pikemate operatsioonide korral, nagu näiteks koera steriliseerimine, luumurru fikseerimine või ka hammaste ravi, kasutame me inhalatsioonanesteesiat. Sellisel juhul viiakse pärast looma rahustamist tema trahheasse spetsiaalne toru, mille kaudu loom hakkab saama anesteetilist gaasi. Antud meetod lubab paremini kontrollida ja reguleerida anesteesia sügavust, ei koorma neerude ja maksatalitlust ja kokkuvõtvalt on patsiendi jaoks palju ohutum. Just seda meetodit me kasutame näiteks keisrilõike puhul, kuna gaasanesteesia on ohutu nii emale kui ka lootele.
Enne operatsiooni paigaldatakse loomale veenikateeter, mille kaudu ta hakkab saama vedelikke ja ravimeid. Tehakse esimene anesteetikumi doos ja seejärel me palume Teid minna rahulikult koju ja oodata arsti kõnet.
Mis juhtub edasi? Esmalt anestesioloog kontrollib kuidas loom reageerib anesteesiale ja siis hakkab tööle kirurgiline meeskond – loom pügatakse, pestakse ja valmistatakse ette lõikuseks, arvestades kõiki kaasaegse aseptika meetmeid. Peale seda viiakse loom steriilsesse operatsiooniruumi, kus tema külge kinnitatakse erinevad andurid, et anestesioloog saaks monitoride abil jälgida looma seisundit ja anesteesia sügavust kogu operatsiooni vältel. Kui kõik need protseduurid on tehtud, hakkavad steriilses riietuses kirurg ja tema abilised teostama operatsiooni.
Kui protseduur on lõppenud, viiakse loom statsionaari. Arst ja arstiabilised jälgivad looma kuni ärkamiseni. Alles seejärel saate kauaoodatud kõne loomaarstilt, kes räägib Teile kuidas operatsioon kulges ja millal saate oma lemmikule kliinikusse järele tulla.
Üldjuhul anname patsiendi koju alles peale anesteesiast täielikku toibumist. See ettevaatusabinõu vähendab märkimisväärselt riske ja muudab rahulikuks nii loomaomaniku kui ka arsti.
Meie kliiniku kogenud kirurgid teostavad järgmisi kirurgilisi protseduure:
- Väikeloomade (k.a. eksootiliste loomade) kastreerimine ja steriliseerimine
- Keisrilõige
- Maokeeru operatiivne ravi
- Ortopeedilised opertasioonid
- Kõrvakirurgia
- Erinevate songade ravi
- Onkoloogiline kirurgia
- Eksootiliste loomade kirurgia